Home » ZHP

ZHP

Archiwum

3/4 Drużyna Starszo Harcerska " Będziesz?"

Minął już rok…

 ”Będziesz?” działająca w Nidku, to najmłodsza drużyna w Hufcu ZHP Andrychów, a 8 kwietnia ma już pierwsze urodziny. Pomysłodawczynią jej założenia była dh. Agnieszka Sopicka, która uczy matematyki w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Nidku. Udało jej się namówić trzy licealistki, wywodzące się ze 104 DH Quo vadis?, by rozpoczęły tam nową działalność. Młoda kadra i opiekuńcze oko druhny Agnieszki zgromadziły na zbiórkach ponad 20-sto osobową ekipę.

Ten rok szkolny zaczęliśmy z dużym rozpędem. W październiku odbył się pierwszy drużynowy biwak na Potrójnej o tematyce Szarych Szeregów, na który zaprosiliśmy drużyny “Kto to?” z Sułkowic i “Huraggan” z Wadowic, co jest dowodem na to, że udaje nam się realizacja naszego założenia, czyli otwartości na nowe i na innych. Kolejny biwak odbył się w marcu, tym razem wyruszyliśmy w dalszą podróż, do ośrodka harcerskiego w Korzkwi obok Krakowa. Nasza baza mieściła się w sąsiedztwie XV-wiecznego zamku i tajemniczego lasu, wybór tego miejsca nie był przypadkowy, perfekcyjnie wpisywał się w tematykę zagadek i śledztwa.

Doskonale zdajemy sobie sprawę, że żeby czerpać od innych, trzeba również dać coś od siebie, dlatego staramy się jak najliczniej uczestniczyć w różnych akcjach zarobkowych. Bardzo korzystna okazała się sprzedaż kalendarzy, ponieważ mieszkańcy Nidku nie tylko obdarzyli nas ofiarnością, ale pokazali nam również, że są do nas bardzo pozytywnie i ciepło nastawieni. To doświadczenie dało nam dużo zapału, by zacząć działać również na ich rzecz, jednak w jaki sposób, tego jeszcze nie zdradzimy.

Dotąd naszym największym wyzwaniem była organizacja dwudniowego biwaku dla całego Hufca w styczniu. Co nie wydawało się łatwe, ale dało nam ogromną możliwość do poznanie siebie nawzajem, bo to właśnie przy współtworzeniu własnego projektu najlepiej nawiązuje się więzi. Najistotniejsze wydarzenie czeka nas w wakacje – obóz nad morzem w Mrzeżynie, nadzwyczaj magicznym miejscu.

Od niedawna nie tylko możemy nazywać się drużyną, ale również jak harcerze wyglądamy, ponieważ coraz więcej osób ma już swój mundur. Od grudnia nosimy również własne chusty. Nasze barwy to zielony, bordowy oraz kolor główny tj. czarny, który symbolizuje umiejętność dostrzegania kolorów i pozytywnych stron nawet w “najciemniejszych” chwilach.

Niewątpliwymi atutami drużyny są otwartość i ogromny entuzjazm, które bardzo przydają się w różnego rodzaju charytatywnych akcjach np. zbiórce żywności. W ”Będziesz?” jest też duża liczba osób śpiewających i grających na gitarach, co czyni z niej najbardziej rozśpiewaną drużynę w Hufcu.

Najczęstsza odpowiedź na pytanie: Co jest najważniejsze w harcerstwie?, to: poznawanie ludzi i wyjazdy pełne przygód. Jednak nasza drużyna skupia się również na samorealizacji i szukaniu własnej drogi, bo przecież to właśnie osoba spełniona jest zazwyczaj pogodna i zaraża innych swoją charyzmą. Staramy się dostrzegać talenty u naszych podopiecznych i wykorzystywać je. Dwie z naszych harcerek interesują się fotografią, dzięki swym zdjęciom udaje im się idealnie utrwalić klimat każdego wydarzenia, efekty ich pracy możne oglądać na naszej stronie (www.facebook.com/bedziesz).

bedziesz4(1)

Jako kadra mamy świadomość, że nie jesteśmy niezastąpione, dlatego już teraz szkolimy swoich następców. W drużynie jest wiele osób ze zdolnościami liderskimi, co zauważają również osoby z zewnątrz. Sześć naszych harcerek ukończyło kurs zastępowych, dwie z nich z wyróżnieniem. Końcem marca Paulina i Justyna poprowadziły warsztaty aktorskie na Festiwalu Kultury Harcerskiej w Wadowicach. Mimo tego, że uczestnicy zajęć byli od nich starsi, udało im się zachęcić wszystkich i sprawić, że wyszli usatysfakcjonowani i po prostu pełni radości.

Zaczynanie harcerskiej przygody, gdy jest się w wieku gimnazjalnym, to nieprosta sprawa, ale udało nam się stworzyć zgrany zespół, który “zaraża” innych swą energią. Obecny stan naszej drużyny jest zadawalający, jednak chętnie przyjmiemy nowe osoby do swojego grona, bo każdy dodatkowy członek może nas wzbogacić. Nikogo do niczego nie zobowiązujemy, można po prostu przyjść o 16 w czwartek i zobaczyć, jak jest.

bedziesz2

bedziesz6